ساخت غضروف با استفاده از پرینتر سه بعدی

پرینتز-سه-بعدی-غضروف

 در این مقاله قصد داریم شما را با نوع جدیدی از پرینتر  سه بعدی آشنا سازیم که در صورت عملی شدن استفاده از آنها خواهند توانست با نوعی قلم زیستی به نام بابوین به پرینت سه بعدی غضروف بپردازند.این فناوری دستاورد بسیار عظیمی در علم پزشکی و پرینتر سه بعدی رقم خواهد زد. به صورتی که  پیش بینی میشود در سال های آینده شکل و شیوه بسیاری از عمل های جراحی به صورت قابل توجهی تغییر نماید.

اگر قرار است عمل جراحی روی غصروف های خود انجام دهید خوب است بدانید ممکن است در آینده ای بسیار نزدیک محقاقان پرینت سه بعدی موفق به ساخت پرینتری شوند که قادر باشند مفاصل و غضروف های آسیب دیده شما را به صورت کاملا سفارشی سازی شده با استفاه از سلول های بنیادی بدن خودتان درمان نماید.

هم اکنون پزشکان موفق به ساخت قلم زیستی ای شده اند که از جوهری ساخته شده از سلول های بنیادی و هیدروژل استفاده میکنند. هر چند که همانطور که در مقالات قبلی هم به آن پرداخته شده است. پرینت سه بعدی سلول های بنیادی چیز جدیدی محسوب نمیشود ولی این دستاورد از این حیث حائز اهمیت میباشد که در صورتی که نیاز به تعویض غضروف زانو بیمار باشد نیاز است تا این قسمت بدن کاملا شکافته شود اما با استفاده از این قلم دیگر نیازی به انجام این فرایند نمیباشد. و پزشکان خواهند توانست قسمت های اسیب دیده زانو بیمار را سفارشی سازی نمایند.

این غضروف ها به صورت دائمی بدون هیچ مشکلی در بدن شخص بیمار خواهند ماند. زیرا احتمال زنده ماندن این سلول های بنیادی در بدن بیمار چیزی حدود 97 درصد بیان شده است. از این تکنولوژی به منظور بازسازی بخش های دیگری  از بدن بیماران هم میتواند استفاده شود، مانند بازسازی بافت پوست، استخوان و.. اما تاکنون این روش هنوز روی انسان ها تست نشده است، به نظر میرسد که کاربری این محصول به زمان بیشتری نیاز دارد.

 linkedln

gpluse

twitter

instagram

telegram