مقایسه پرینتر سه بعدی SLM و DML

پربنتر سه بعدی SLM

به این دلیل که این دو پرینتر سه بعدی برای چاپ اجسام فلزی هستند، جهت آشنایی با این دو روش پرینت سه بعدی در ابتدا نیاز است که با پرینت سه بعدی فلز آشنا شویم. در تکنولوژی در ابتدا باید، طراحی انجام شده را توسط نرم افزار اسلایسر سپس لایه لایه کرد، توسط این نرم افزار پرینتر متوجه میشود که در چه قسمت هایی از قطعه باید لایه ها به صورت فلزی و جامد باشد. در این روش از نازل پرینتر سه بعدی موادی از جنس پودر فلز خارج میشود، پسس با استفاده از یک نازل دیگر موادی از جنس چسب ابن مواد به هم میچسبند.

به روش SLM روش ذوب انتخابی و روش DMLS ذوب مستقیم لیزری نیز میگویند. هر دو این پرینتر ها از پرینتر های سه بعدی پودری هستند. هر دو این تکنولوژی ها تشابهات بسیار زیادی دارند، هر دو از لیزر برای اسکن و ذوب کردن پودر فلز استفاده میکنند. و با تاباندن نور لیزر ذرات را به هم میچسبانند. و به صورت لایه لایه روی هم قرار میدهند. و ماده اولیه هر دو پرینتر پودر فلز در قالب گرانول هستند.

اما این روش ها تفاوت هایی هم دارند، عمده این تفاوت ها در شیوه اتصال ذرات فلزی میباشد. در روش SLM در ابتدا ذرات فلز کاملا ذوب میشوند و سپس به هم متصل میشوند، اما پرینتر DMLS برای متریال ها با دمای متفاوت از دمای ذوب های متفاوتی استفاده میکند. که در دماهای مشخص ذرات را به هم متصل میکند. به عبارت دیگر پرینتر سه بعدی SLM قطعاتی از یک فلز خاص تولید میکند اما DMLS از فلزات مختلفی جهت ساخت قطعات سه بعدی استفاده مینماید. این تکنولوژی های میتوانند قطعاتی را از جنس فلز و آلیاژها مختلف از جنس آلومینیوم، استیل، تیتانیوم و... تولید نماید که میتوانند کاربردهای فراوانی از صنایع فضایی گرفته تا صنایع پزشکی را پوشش دهد.

 linkedln

gpluse

twitter

instagram

telegram