تولید صفحات خورشیدی با پرینتر سه بعدی

پرینتر سه بعدی صفحات خورشیدی

در این مقاله قصد داریم در رابطه با یک پیشرفت در حوزه ساخت و تولید گیرنده های خورشیدی صحبت کنیم. چند وقت پیش صفحات خورشیدی متمرکز بر فراکتال ساخته شده با پرینتر سه بعدی توسط تیم Sandia National Lab ارائه شدند. تیم های تحقیقاتی ای که بر روی این محصولات کار کرده اند زیر نظر کشورهای هند و آمریکا هستند. این تیم تحقیقاتی ادعا داشته است که این گیرنده ها توان این را دارند که 20 درصد انرژی بیشتری را نسبت به سایر گیرنده های خورشیدی جذب نمایند.
صفحات خورشیدی ساخته شده با استفاده از این تکنولوژی با استفاده از فلزی به نام Inconel ساخته شده است جنس این فلز از آلیاژی از جنس فلزاتی مانند نیکل ساخته شده است که از آن یک رسانای قوی ساخته است. محققان این شرکت گفته اند که برای ساخت آنها از تکنولوژی چاپ فلزات با استفاده از پودر فلزی استفاده کرده اند. ساخت این صفحات به صورت عادی و با روشهای سنتی امکان پذیر نبوده است. زیرا ار هندسه ی پیچیده ای برخوردار هستند و همچنین بسیار ارزان تر از روشهای دیگر میباشند.

solar-panels
تا پیش از استفاده از پرینترهای سه بعدی برای ساخت صفحات خوردشیدی از آنها بیشتر در تولیدات صنعتی و ساخت دولت استفاده میشده اما با استفاده از این تکنولوژی میتوان صفحات خورشیدی را به تمام روستاها و مناطقی که شاید کابل کشی در آنها مشکل باشد استفاده نمود. مثلا شما کشور سازنده این محصول یعنی هند را در نظر بگیرید که دارای جوامع کوچک و در مناطق دور افتاده ای است. ساخت این فناوری کمک شایانی به دولت هند بود.
مهندسان ارشد این تیم تحقیقاتی گفته است که در صورتی که از صفحات خورشیدی صاف استفاده نماییم نور انها از بین میرود و به فقط چیزی حدود 5 درصد از آنتبدیل به انرژی برق خواهد شد اما اکنون پنلهای خورشیدی ساخته شده توسط آنها به شکل لوله ای هستند و در صورت بازتاب نور دیگر نور از بین نمیرود و با برخورد به طح دیگر پنل به نور خورشید تبدیل میشود.

 linkedln

gpluse

twitter

instagram

telegram