محدودیت در شکل و اندازه ساخت قطعات با پرینتر سه بعدی


در این مقاله قصد داریم به محدودیت های ساخت قطعات با پرینتر سه بعدی صحبت کنیم. اینکه پرینترهای سه بعدی قادر هستند اجسامی با چه اندازه ها و چه اشکال هندسی ای را پرینت نمایند. و شکل هندسی طرح های سه بعدی چه تاثیری در کیفیت و ساخت قطعات خواهد داشت. باید توجه داشت که این محدودیت ها در ساخت همه قطعات باید در نظر گرفته شوند فرقی نمیکند که قطعه مورد نظر شما یک ماکت پیشرفته باشد یا جسمی ساده!

محدودیت در شکل و اندازه ساخت قطهات با پرینتر سه بعدی


محدودیت در اندازه های ساخت قطعات با پرینتر سه بعدی


پرینترهای سه بعدی که از تکنولوزی های مختلفی جهت ساخت قطعات استفاده مینمایند قادر هستند ابعاد مختلفی از قطعات را پرینت نمایند. البته ابعاد و تکنولوژی پرینت سه بعدی تاثیر مستقیمی بر قیمت ساخت دارد. به عنوان مثال پرینتر سه بعدی FDM رومیزی میتواند تا حداکثر ابعاد ۲۰۰*۲۰۰*۲۰۰میلیمتر را پرینت نماید و نسخه صنعتی آنها نیز میتواند ابعاد۹۰۰*۶۰۰*۹۰۰ میلیمتر را پرینت سه بعدی کند. به همین صورت پرینتر سه بعدی SLS قادر به چاپ قطعات با حد اکثر اندازه ۷۵۰*۵۵۰*۵۵۰میلیمتر است.


کمترین ضخامت دیواره قابل پرینت


در زمان طراحی سه بعدی یکی از مهمترین عواملی که باید در نظر گفته شود ابعاد دیواره های کار است. در صورتی که دیواره ها را خیلی نازک در نظر بگیرید دستگاه پرینت سه بعدی قادر نخواهد بود آن را پرینت نماید. پس همیشه باید کمینه ضخامت پرینتر خود را در نظر بگیرید. در دستگاه های DLP و SLA امکان ساخت دیواره های نازک وجود دارد. حتما لازم میباشد که به تفاوت های ضخامت قابل چاپ با پرینتر سه بعدی خود توجه نمایید. کمترین ضخامت پیشنهادی هنگامی که قصد استفاده از تکنولوژی FDM را دارید ۰.۸ mm میباشد ولی در تکنولوژی پرینت سه یعدی Binder Jetting ضخامت چاپ قطعات ۲.۰ mm است.

 


محدودیت Watertightness در پرینتر سه بعدی


در ساخت تمامی مدل های سه بعدی حتما باید توجه داشت که لازم است تمامی سطوح کار دارای حجم بسته باشد این بدان معنا میباشد که گوشه های کار نیاز ایست که دقیقا به هم منصل باشند زیرا در صورتی که مدل سه بعدی گوشه های باز داشته باشد دستگاه پرینتر سه بعدی به اشتباه خواهد افتاد و جسم را به صورت مورد نیاز پرینت نخواهند کرد. میتوانید با چک کردن این طرح ها با ابزار هایی مانند meshmixer قابل پرینت بودن طرح خود را بررسی کنید.

 

 linkedln

gpluse

twitter

instagram

telegram