تولید و پیوند DNA با پرینتر سه بعدی

پرینتر سه بعدی dna

در سال های اخیر شاهد ساخت و استفاده از انواع پرینترهای سه بعدی در زمینه های مختلف پزشکی بوده ایم. محققان با اهداف مختلفی دست به ساخت پرینتر سه بعدی های مختلفی نیز میزنند. این بار دانشمندان در دانشگاه برکلی موفق به یافتن راه جدیدی شده اند که با استفاده از آن میتوان توالی های دی ان ای را با ارزان ترین و سریع ترین شکل ممکن ساخت.

تولید DNA با پرینتر سه بعدی DNA


پرینت DNA بسیار سریع تر از سایر روش های معمول و سنتی است و زمان استفاده از این تکنولوژی دیگر نیازی نمیباشد که از مواد سمی استفاده شود. میتوان با این تکنولوژی ژن ها را در طوب مدت یک شب ساخت و حتی طول رشته های دی ان ای در این فرایند ده برابر طولانی تر از روش های معمول میباشد.


محققان این دانشگاه هدف خود از ساخت این پرینتر را سرعت بخشیدن به آزمایشات خود بیان داشته اند و گفته اند که در صورتی که ابزارهایی برای سنتز DNA در اختیار داشته باشید خواهید توانست با استفاده از این تکنولوژی با سرعت خیلی بالایی تحقیقات خود را انجام دهید و به تنیجه برسید.


فرایند سنتز کردن DNA در حال حاضر به یک کسب و کار در حال رشد تبدیل شده است و برخی شرکت ها ساخت ژن های سفارشی و شخصی سازی شده را سفارش می گیرند. و در نتیجه آنها می توانند دست به ساخت داروهای بیولوژیکی، آنزیم های صنعتی یا مواد شیمیایی بزنند. هم اکنون ژن های مصنوعی برای یافتن درمان برای بیماری CRISPR در آزمایشگاه های سراسر جهان استفاده میشود. از آنجایی که تنها یک گرم از DNA قایلیت این را دارا میباشد که به ذخیره اطلاعات معادل 50 میلیون دی وی دی بپردازد، برخی از محققان پیشنهاد کرده اند که از دی ان ای مصنوعی جهت ذخیره سازی اطلاعات استفاده شود.

 

مراحل ساخت dna با پرینتر سه بعدی

مزایا ساخت DNAبا پرینتر سه بعدی


Sebastian Palluk که داشنجو دکتر در دانشگاه دارمشتات آلمان میباشد پس از بازدید کردن از آزمایشگاه برکلی بیان کرده است که TdT در صورتی که به دی ان ای اضافه شود، واکنش جانبی خاصی نخواهد داشت و میتواند سرعت را به انداره 200 پایه در دقیقه گسترش دهد.

 linkedln

gpluse

twitter

instagram

telegram