معرفی قطعات پرنیتر سه بعدی – اکسترودر

ارسال فیلامنت به بخش هات اند یا همان بخشی که فیلامنت یا رزین در آنها ذوب میشود به عهده اکسترودر است. به طور حتم میتوان گفت اکسترودر پرینتر سه بعدی یکی از مهمترین اجزا آن محسوب میشود. این بخش را به نام کولد اند هم میشناسند، به این دلیل که فیلامینت تا به بخش هات اند متقل شود در کولد اند سرد است.
امروزه در پرینترهای سه بعدی موجود در بازار دو نوع مختلف از اکسترودر مود استفاده قرار میگیرد، اکسترودر مستقیم و Bowden در این مقاله شما را با انواع مختلف اکسترودر و تفاوت های آنها آشنا خواهیم کرد، تا در صورتی که قصد تهیه پرینتر سه بعدی یا اکسترودر آن را داشته باشید بتوانید انتخاب مناسبی کنید.

اکسترودر پرینتر سه بعدی

بخش های مختلف اکسترودر پرینتر سه بعدی


موتور


یکی از بخش های مشترک در تمامی انواع اکسترودر یا کولد اند پرینتر سه بعدی موتور های انهاست. این موتورها در انواع مختلف و با ولتاژ و قدرت متفاوت در بازار عرضه میشوند.در زمان تهیه اکسترودر باید توجه کنید که قدرت و ولتاژ موتور با پرینتر شما هماهنگی داشته باشد تا چاپگر سه بعدی بتواند عملکرد مطلوبی داشته باشد و در حین استفاده دچا مشکل نشود.

 

موتور اکسترودر پرینتر سه بعدی

 

آیدلر (Idler)

 

این بخش از اکسترودر وظیفه نگه داشتن فیلامنت را درون کولد اند به عهده دارد. بخش آیدلر فیلامت را پیش از ورود به بخش هات اند به وسیله چرخ دنده نگه میدارد. این بخش از لوله های پلیمری، بلبرینگ و چرخ دنده های لاستیکی تشکیل شده است. درهنگام تنطیم اکسترودر باعد میزان فشار در این بخش را به دقت تنظیم کرد. در صورتی که فشار وارده کمتر یا بیشتر از حد نیاز در نظر گرفته شود، فرایند کار اکسترودر را با مشکل مواجه خواهد کرد.

 

چرخ دنده اکسترودر پرینتر سه بعدی

چرخ دنده


همانطور که گفته شد اکسترودر وظیفه دارد تا فیلامنت را به بخش هات اند پرینتر سه بعدی منتقل نماید. به این منظور چرخ دنده هایی درون این بخش تعبیه شده اند که این عملیات را به عهده دارد. این قطعه انواع مختلفی دارد، از انواع متفاوت آن میتوان به چرخ دنده های کوچک فولادی و پیچ های دندانه دار اشاره داشت.

 

ایدلر اکسترودر پرینتر سه بعدی

 linkedln

gpluse

twitter

instagram

telegram