خطا
  • قالبی برای نمایش موجود نیست . لطفا با سرپرست سایت تماس بگیرید

تولید قطعات جنگنده F22 با تولید افزایشی

 

برای اولین بار ایلات متحده امریکا از تکنولوژی تولید افزایشی برای تعمیر و نگهداری هواپیما های خود استفاده کرده است، آنها موفق شده اند که براکت تیتانیومی ساخته شده با پرینتر سه بعدی را روی جنگنده F22 نصب کنند.


ساخت این قطعه و استفاده از آن در جنگنده ها مدت زمان چند هفته طول کشیده است و هزینه 150 میلیون دلار داشته است.

 

پرینتر سه بعدی

 


رابرت لوین که مدیریت این بخش را بر عهده داشته است بیان کرده است که با استفاده از این دستگاه توانسته اند یکی از ایردات مهم جنگنده امریکایی را برطرف کنند و قطعه ای را که در حالت عادی امکان ساختش وجود نداشت را دوباره بسازند.


آنها امیدوار هستند که پس از انجام موفقیت آمیز این کار بتوانند قطعات کم یاب تجهیزات جنگی دیگری را که ساخت آنها ممکن نبود و خیلی سخت بود را دوباره بسازند.


نیروی هوایی آمریکا اعلام کده است که قطعه تیتانیومی ساخته شده را جایگزنین یک بخش آلومینیومی که احتمل زنگ زدگی بالایی داشته است کرده اند، همانطور که میدانید قطعات تیتانیومی دچار زنگ زدگی و خوردگی نمیشوند.


استفاده از تکنولوژی چاپ سه بعدی باعث شده است که مدت زمان ساخت این قطعه به اندازه 80 درصد کاهش پیدا کند.


البته همانطور که در مقاله های قبلی سایت هم گفتیم استفاده از فناوری سه بعدی در ساخت قطعات هواپیما ها تازگی ندارد ولی تقاوت این بار با دفعات قبلی در این است که این بار از تولید افرایشی برای ساخت قطعات یدکی استفاده کرده اند که دیگر به آنها دسترسی نداشتند و قطعاتت آنها قابل تولید نبوده است.
میتوان از روش به کار گرفته شده در ساخت این قطعات برای ساخت و بازسازی قطعات وسایل دیگر مانند قطعات خودرو، تفنگ و... استفاد کرد.
استفاده از این روش بیشتر زمانی اهمیت پیدا میکند که هواپیما ها در حال استفاده باشند و برای تعمیرات آنها زمان زیادی نباشد و یا به دلیل کمبود مواد اولیه یا جمع شدن خط تولید آنها قطعات دیگر یافت نشوند، پس میتوان به سادگی با استفاده از اسکن سه بعدی قطعه مورد نظر شبیه سازی کرده و در طی مدت زمان کوتاهی دوباره آن را ساخت و جایگزین قطعه از کار افتاده کرد.


البته به این دلیل که از ساخت این قطعه مدت زمان زیادی نگذشته است هنوز نمیتوان به طور دقیق ثابت کرد که استفاده از آن چه تاثیری داشته است. به همین دلیل روابط عمومی بخشی که ساخت قطعه را برعهده داشته است، گفته است نیاز به زمان بیشتری دارند تا بتوانند از عملکرد صحیح این روش اطلاع پیدا کنند. تا به ساخت قطعات مشابه در این صنعت بپردازند.


استفاده از تکنولوژی پرینت سه بعدی باعث شده است که مدت زمان ساخت قطعات تا 60 و 70 روز کاهش پیدا کند جنگنده های آسیب دیده خیلی زود بتوانند به چرخه استفاده بازگرند.


نحوه ساخت قطعات فلزی نظیر این قطعه با استفاده از تکنولوژی SLS است و از لیزر برای شکل دادن و ساخت قطعات مختلف استفاده میکنند.


ساخت قطعخ تیتانیومی با استفاده از پودر تیتانیوم انجام گرفته است و سازندگان میتوانند در زمان کوتاهی بدون اینکه نگران کیفیت ساخت و استحکام قطعه باشند آن را ساخته و مورد استفاده قرار دهند.


سرعت ساخت این قطعه به حدی بالا بوده است که سازندگان توانستند در مدت زمان کمتر از سه روز پس از سفارش ساخت قطعه، قطعه آماده شده را تحویل دهند.