کاربرد پرینترهای سه بعدی در دامپزشکی

پیت نام یک طوطی است که در اثر حمله روباه پای طبیعی خود را از دست داده است و با استفاده از پرینتر سه بعدی پای مصنوعی برایش پرینت و نصب شده است.این روش توسط دکتر جاناتان وود از کارکنان بخش اعصاب و جراحی مغز و اعصاب بیمارستان رایان دانشگاه پنسیلوانیا فیلادلفیا به کار برده شده است.

 ترس و وحشتی که طوطی پیت یکسال پیش در حمله ناخواسته روباه به لانه اش  دریافت کرده است را تصور کنید. روباه درنده طوطی سبز زیبا را از فاصله دور به عنوان یک فرصت برای شام دید و به ارامی برای کشتن به ان نزدیک شد. خوشبختانه طوطی توانست با تقلا تا کنار محوطه لانه اش از چنگ روباه فرار کند اما این مبارزه به از دست دادن یکی از پاهایش منجر شد.

 صاحبان پیت، بنجامین و استیسی بعد از شنیدن جیغ های پیت او را پیدا کردند و  فورا او را به بیمارستان رایان ، جایی که مورد درمان توسط دکتر لانتی قرار گرفت منتقل کردند. جراحات پرنده بخیه شد اما یکی از پاهایش را از دست داد.

صاحبان پیت مایل بودند تا پیت دوباره بتواند بنشیند ازاینرو با دکتر جاناتان وود در بخش اعصاب و جراحی مغز و اعصاب برای گرفتن یک پای ثابت مشاوه کردند. دکتر وود با داشتن روابط نزدیک با گروه چاپ سه بعدی در دانشگاه پنسیلوانیا  توانست راه حلی برای مشکل پیت پیدا کند. نمونه های اولیه طراحی شده ناامید کننده بود چرا که طرح ساخته شده کمی شبیه پاهای پرنده بود اما به اندازه کافی برای تحمل وزن پرنده قوی نبود. مجموعه ای جدید از نمونه های اولیه طراحی شد و نشان داد که برای راه رفتن طوطی با ثبات تر است. از انواع رزین پلیمری انعطاف پذیر و سخت استفاده شد. هنگامیکه پروتز  مناسب و اندازه برای پیت دوباره طراحی شد گروه شادی طوطی را غیر قابل وصف توصیف کردند.

 

 

 

 

 

 

 linkedln

gpluse

twitter

instagram

telegram