خطا
  • قالبی برای نمایش موجود نیست . لطفا با سرپرست سایت تماس بگیرید

پرینتر سه بعدی در تهران

 

پرینتر سه بعدی چیست؟

 

فناوری چاپ سه بعدی یا همان تکنولوژی ساخت افزایشی به ساخت قطعات سه بعدی فیزیکی با استفاده از یک فایل دیجیتالی گفته میشود. فرایند ساخت به این شکل است که با استفاده از پرینتر سه بعدی جسم لایه لایه ساخته میشود و پس از آن با استفاده از فرایند های مختلفی که در تکنولوژی های مختلف متفاوت هستند آنها را به هم متصل میکنند و یک جسم سه بعدی ساخته میشود.


این تکنولوژی درست مخالف تکنولوژی تولید کاهشی یا همان CNC است که با استفاده از روش های کاهشی و ایجاد برش روی قطعات شکل قطعه مورد نظر را میسازد.


با استفاده از تکنولوژی افزایشی میتوان جزئیات بیشتری را در مقایسه با تکنولوژی افزایشی ساخت. همچنین مواد کمتری هم در این روش استفاده میشود و تمامی روند ساخت به شکل یک مرحله ای انجام میشود.

پرینتر سه بعدی چیست


نحوه کار پرینتر سه بعدی


نحوه ساخت قطعات با استفاده از این تکنولوژی به شکل لایه لایه است و میتوان آن را به چیدن آجر روی هم تشبیه کرد. مواد اولیه ساخت قطعات با استفاده از نازل به شکل لایه لایه روی هم قرار میگیرد و با حرارت سفت میشود. تا استحکام مورد نظر را پیدا کنند.


البته روش های مختلف ساخت در تکنولوژی های مختلف متفاوت است به عنوان مثال در تکنولوژی FDM ماده اولیه ساخت قطعات فیلامنت است که با استفاده از حرارت تبدیل به مایع میشود و میتوان آن را لایه لایه روی هم قرار داد، یا در روشی که برای ساخت اجسام فلزی از آن استفاده میشود، قطعات را به روش پودری میسازد در این روش با کمک گرفتن از نور لیزر و پاشیدن پودر روی صفحه میتوان جسم را ساخت.


نحوه کار این پرینتر ها هم شبیه به پرینتر های دو بعدی است اما با این تفاوت که در این روش، عملیات پرینت چند بار تکرار میشود تا لایه های مختلف تولید شوند و روی هم قرار بگیرند تا ضخامت مورد نظر بدست بیاید.

انواع پرینتر سه بعدی


تا به امروز روش های مختلف و تکنولوژی های گوناگون پرینتر سه بعدی معرفی شده است، در ادامه نام و نحوه کار برخی از آنها را به احتصار توضیح میدهیم.


پرینتر سه بعدی FDM

پرینتر سه بعدی FDM


تکنولوژی FDM یا Fused Deposition Modeling یکی از فناوری های ساخت مدل های سه بعدی با استفاده چاپگر سه بعدی است، در این تکنولوژی مواد اولیه ساخت رشته فیلامنت های پلیمری هستند که با گرمای نازل پرینتر سه بعدی ذوب میشوند و از طریق رسوب این مواد ذوب شده شی ساخته میشود. این روش پر استفاده ترین و محبوب ترین روش ساخت افزایشی است که در سراسر جهان به شکل گسترده کاربرد دارد.

فناوری FDM چطور کار میکند؟


مواد اولیه مورد نیاز برای این تکنولوژی فیلامنت است، پرینتر هایی که از این تکنولوژی استفاده میکنند با استفاده از گرما و ذوب کردن فیلامنت عملیات چاپ را انجام میدهند. زمانی که فیلامنت به اکسترودر میرسد ذوب میشود و با عبور از سر نازل سه بعدی، به شکل لایه های خیلی نازکی خارج میشوند و به شکل لایه لایه تشکیل یک جسم سه بعدی را میدهد.


پرینتر سه بعدی SLA

پرینتر سه بعدی DLP


تکنولوژی ساخت در پرینت سه بعدی SLA هم یکی از روش های ساخت افزایشی است که توانایی ساخت قطعات با سرعت بالا و کیفیت مطلوب را دارا است. روش استریولیتوگرافی برای ساخت قطعات فلزی کاربرد دارد و از مواد اولیه همچون رزین استفاده میکند، این روش برخلاف روش قبلی برای تبدیل مواد اولیه به مواد جامد از اشعه UV استفاده میکند.


پرینتر سه بعدی DLP

پرینتر سه بعدی DLP

 

روش DLP یا Digital Light Processing روشی مشابه به روش SLA است، این فناوری یکی از قدیمی ترین روش های ساخت افزایشی است. که از منبع نور برای ساخت قطعات استفاده میکند، در این روش با تابیدن اشعه به رزین فتوپلیمر عملیات جامد شدن آنها صورت میپذیرد. از این روش برای نمونه سازی در صنایعی مانند، صنعت طلاسازی، دندان پزشکی و ساخت قالب های سرامیکی با استفاده از چاپگر سه بعدی استفاده میشود.


پرینتر سه بعدی SLS

پرینتر سه بعدی SLS

 

روش SLS یا Selective Laser Sintering به روش تولید سه بعدی با استفاده از لیزر هم معروف است در این روش با استفاده از اشعه لیزر مواد اولیه ساخت قطعات که به شکل پودری هستند را در کنار هم قرار میدهند تا یک جسم جامد ساخته شود. از این روش برای ساخت قطعات فلزی استفاده میشود.


 پرینتر سه بعدی SLM

پرینتر سه بعدی SLM

 


این روش هم مانند روش قبلی برای ساخت قطعات با استفاده از اشعه لیزر به کار میرود، - Selective laser melting یا مدل سازی با روش ذوب لیزر انتخابی، به ساخت قطعات با استفاده از پودر فلز و ذوب کردن آنها با اشعه لیزر به گفته میشود که یکی از بهترین روش های ساخت قطعات فلزی با پرینتر سه بعدی در سراسر جهان است.


پرینتر سه بعدی LOM

 

پرینتر سه بعدی lom

چاپگر سه بعدی LOM به تکنیک تولید افزایشی با استفاده از ورق های کاغذی معمولی معروف است، در این روش ورق های کاغذی معمولی یا پلاستیکی با استفاده فشار و گرما ذوب میشوند و تبدیل به جسم سه بعدی میشوند و با استفاده از یک تیغ برش داده میشوند تا شکل سه بعدی مورد نظر را بسازند. این روش را میتوان مقرون به صرفه ترین روش پرینت سه بعدی محسوب کرد.

 


کاربردهای پرینتر سه بعدی


امروزه دستگاه های پرینت سه بعدی در صنایع مختلف کاربردهای گوناگونی دارند، در ادامه برخی از کاربردهای آنها را در صنایع مختلف بررسی میکنیم.

کاربرد پرینت سه بعدی در صنعت غذا و دارو

کاربرد پرینت سه بعدی در صنعت غذا و دارو

 

از پرینت سه بعدی غذا برای تولید غذاهایی مانند، شکلات، کیک و غذاهایی که موادی خمیری شکل برای تولید آنها استفاده میشود، استفاده کرد. تولید موادی مانند، ماکارانی، پیتزا، کراکر و کیک از مواردی هستند که برای این کار کاربرد دارند.

 

تولید عینک با چاپگر سه بعدی

تولید عینک با چاپگر سه بعدی

 

شرکت های تولیدی در زمینه مد که به ساخت عینک های سفارشی میپردازند از دستگاه برای ساخت طرح ها و مدل های خود استفاده میکنند. با استفاده از این دستگاه میتوان عینک هایی سفارشی بدون وجود محدودیت در طراحی و کاملا مطابق با بدن فرد تولید کنند.

کاربرد پرینتر سه بعدی در مد و زیبایی

 

کاربرد پرینتر سه بعدی در مد و زیبایی


استفاده از فناوری چاپ سه بعدی در مد و زیبایی این روز ها طرفداران زیادی بین طراحان مد و پیدا کرده است، شرکت معروفی مانند، کمپانی نایکی از دستگاه برای ساخت محصولات خود و نمونه های اولیه استفاده کرده اند. همچنین در سال 2012 برای نخستین بار از کفش های تولید شده با استفاده از این تکنولوژی برای بازیکنان فوتبال آمریکایی استفاده شد.

چاپ سه بعدی خودرو

چاپ سه بعدی خودرو


کمپانی های خودرو سازی از چاپ سه بعدی برای تولید انواع اتومبیل و هواپیما ها استفاده میکنند. اولین خودرو ساخته شده با فناوری تولید افزایشی در سال 2014 رونمایی شد، همچنین نخستین باز در صنعت ساخت هواپیما شرکت ایرباس از هوایمای ساخته شده با استفاده از این تکنولوژی رونمایی کرد.

پرینتر سه بعدی در پزشکی

کاربرد پرینت سه بعدی در صنعت غذا و دارو


پزشکی یکی از صنایعی است که بیشترین استفاده را از تکنولوژی تولید افزایشی دارد. در سال های اخیر دانشمندان موفق به ساخت اندام های مصنوعی بدن انسان و تولید اندام های زنده بدن انسان با استفاده از سلول های بنیادی شده اند، تولید مفصل با جاپگر سه بعدی و یا تولید بافت قلب با استفاده از پرینتر سه بعدی برخی از دستاوردهای پزشکان در این زمینه است.
استفاده از این تکنولوژی در دندانپزشکی هم کاربردهای خیلی زیادی دارد، استفاده از فناوری پرینت سه بعدی برای ساخت دندان مصنوعی و امپلنت های دندانی کیفیت ساخت آنها را به اندازه بسیار زیادی افزایش داده است.

کاربرد پرینت سه بعدی در میراث فرهنگی

 

کاربرد پرینت سه بعدی در میراث فرهنگی


از این تکنولوژی برای ترمیم و ساخت قطعات مورد استفاده در صنعت میراث فرهنگی استفاده میشود. موزه ها از این دستگاه برای باز سازی و یا ساخت میراث گم شده ساتفاده میکنند.


در برخی موزه ها از این روش برای تولید مشابه موارد موجود در موزه برای ساخت سوغاتی استفاده میکنند، این کار بسیار مورد توجه گردشگران قرار گرفته است.

کاربرد پرینتر سه بعدی در آموزش

کاربرد پرینتر سه بعدی در آموزش


این روز ها در مدارس پیشرفته در سراسر جهان از پرینتر سه بعدی برای منبع آموزشی در کلاس های درس استفاده میکنند. با اینکار دانش آموزان این فرصت را دارند که نمونه های عملی دروس خود را با سرعت بالایی بسازند. استفاده از این روش برای بهبود و ایجاد خلاقیت در دانش آموزان موثر است، بسازی از دانشمندان معتقدند که استفاده از این روش در کلاس های درس در آینده میتواند انقلاب برزگی به وجود بیاورد.

 

 انواع فیلامنت های پرینتر سه بعدی

 

یکی از مواد اولیه که چاپگر های سه بعدی از آنها استفاده میکنند فیلامنت ها هستند، این مواد رشته های نازکی از پلاستیک هستند با استفاده از آنها میتوان اجسام سه بعدی ساخت.


هر یک از فیلامنت های سه بعدی خواص فیزیکی مختلفی دارند، که با توجه به این ویژگی های خاص مزایا و معایب مختلفی دارند. که در ادامه این نوشته آنها را بررسی میکنیم و مزایا و معایب هر یک را توضیح میدهیم

 

فیلامنت ABS

فیلامنت ABS


از فیلامنت ABS برای ساخت قطعات پلاستیکی خودروها، اسباب بازی ها، ابزار های موسیقی و... استفاده میشود، همینطور که از کاربردهای این فیلامنت مشخص است از آن نمیتوان برای کاربردهای خانگی استفاده کرد و بیشتر برای ساخت قطعات صنعتی مناسب هستند، این نوع نقطه ذوب بیار بالایی دارد و برای ذوب آن نیاز است که دمای چاپگر را تا حد زیادی افزایش دهید و این برای کاربران خانگی یا صنایع بزرگ هزینه زیادی در بر دارد. از مزایای آن میتوان به استحکام بالا، خاصیت انعطاف پذیری و قیمت پایین اشاره داشت در مقابل معایب آن: نقطه ذوب بالا، آسیب به محیط زیست و تولید دود در حین سوختن هستند.


فیلامنت PLA

filament pla-3-700

 

این نوع از نوع خاصی از ترموپلاستیک ساخته شده است و برخلاف ماده ABS دود و بوی نامطبوعی ایجاد نمیکند. مواد ترموپلاستیک از مواد اولیه نی شکر ساخته شده اند، که آسیبی به محیط زیست وارد نمیکنند اما در مقابل به این دلیل که نقطه ذوب پایینی دارد وقتی در دمای خیلی بالایی قرار بگیرد ممکن است دچار شکستگی، ترک و تاب خوردگی میشود. این فیلامنت هم مانند سایر مواد مزایا و معایبی دارد، از مزایا و معایب آنها میتوان به عدم تولید دود های سمی، ارزان و قابل استفاده برای افراد مبتدی و داشتن رنگ های زیبا و متنوع که آن را در میان سایر فیلامنت ها خاص میکند، اما در مقابل معایب این ماده استحکام کمتر در مقابل ABS، جذب رطوبت و در نتیجه اینکه نمیتوان آن را به مدت طولانی ذخیره کرد اشاره داشت.


فیلامنتPET

فیلامنتPET

 


یکی از مواد محبوب برای چاپ سه بعدی قطعات این ماده است که از آن برای ساخت نگهدارنده های بطری های پلاستیکی و بطری های آب استفاده کرد. این ماده کاملا بی ضرر است و برای ساخت ظرف های مواد غذایی مورد استفاده قرار میگیرد. محصولاتی که با استفاده از این فیلامنت ساخته میشوند، کاملا قابل بازیافت هستند و برای محیط زیست بی خطر هستند. مزایای این ماده، انعطاف بالا، مقاوم در برابر رطوبت، تجزیه ناپذیری در مقابل آب، قابل استفاده برای نگهداری مواد غذایی و معایب آن پیشرفته بودن تنظیمات برای آغاز کار چاپ است که کار را برای افراد مبتدی سخت میکند.


فیلامنت PETT


این ماده هم مانند PET یک ماده خاص و محبوب و سازگار با محیط زیست است که برای ساخت ظروف مواد غذایی و ظروف آشپزخانه مورد استفاده قرار میگیرد. مزایا این ماده، استحکام بالا، انعطاف پذیری بالا و مضر نبودن برای استفاده در صنعت غذا و دارو است.


فیلامنت PVA

 

فیلامنت PVA

 

از این ماده برای ساخت قطعات به وسیله چاپگر های سه بعدی که دارای اکسترودرهای دوگانه هستند استفاده میشود. این ماده ، کاملا زیست تخریب پذیر و غیر سمی است، اما برخلاف فیلامنت قبلی در آب حل میشوند. این ماده برای ساخت قطعات در چسب های کاغذی، محصولات بهداشتی و قالب های خمیر مورد استفاده قرار میگیرد. مزایا این ماده، خاصیت محلول در آب، دوام بالا، خاصیت غیر زیست تخریب پذیری است، معایب این ماده این است که خیلی زود آب و رطوبت را به خود جذب میکند و نمیتوان آن را برای طولانی مدت ذخیره کرد.