تفاوت فیلامنت ABSوPLA

تفاوت فیلامنت ABSوPLA

اگر قصد سفارش نمونه سازی سریع را دارید و یا به پرینتر سه بعدی علاقه مند هستید بهتر است قبل از سفارش دادن تفاوت بین فیلامنت ABSوPLA را بدانید. تا بهترین انتخاب را برای کار خود بکنید.

فیلامنت های بسیاری برای پرینتر سه بعدی وجود دارد که بیشتر آنها نیز در ایران قابل دستیابی می باشند اما در میان این مواد دو ماده محبوب که در تکنولوژی  FDMبه کرار مورد استفاده قرار می گیرد ABSوPLAمی باشند.

هر دوی این مواد ترمو پلاستیک هستند یعنی با حرارت نرم شده و به حالت مذاب در می آیندو با سرد شدن دوباره به حالت جامد بر می گردند. این فر آیند بارها می تواندتکرار شود قابلیت ذوب شدن و تکرار فر آیند و حفظ خواص ماده اولیه باعث شده این دو ماده بسیار رایج شوند .

 

در زیربه مقایسه ی این دو ماده از لحاظ رفتاری می پردازیم : 

دقت:هر دو ماده ABSوPLAبرای پرینت با دقت بالا مناسب می باشند 

چند نکته:

ABS:برای دقیق در آوردن گوشه های تیز بهتر است از این ماده استفاده شود تا گوشه ها گرد نشود 

PLA:در مقایسه با ABSبه مراتب نگرانی کمتری نسبت پیچش و خمش ناشی از سرد شدن در PLAوجود دارد.

 مشخصات عمومی مواد :

ABS:

به عنوان یک پلیمر میتواند به شکل های گوناگونی ظاهر شود (گرید های مختلف)به طور کلی ABSیک پلاستیک محکم همراه با انعطاف پذیری معمولی می باشد.

ABSبه راحتی پولیش کاری و ماشین کاری می شود حلال ABSاستون می باشد و با استون می توان قطعات را به هم چسباند.

 PLA:

PLAسرچشمه غیر نفتی دارد. و از محصولات کشاورزی شامل ذرت،سیب زمینی،چقندرقند بدست می آیددر حقیقت PLAمحیط زیست دوست است وهیچ آسیبی به محیط زیست نمی زند .

PLAبسیار مقاوم و نسبت به ABSصلب تر است کمی نسبت به ABSزمان ماشین کاری و پولیش کاری بیشتری نیاز دارد . با توجه به دمای ذوب آن که پایینتر از ABSمی باشد برای استفاده در قسمت های که دمای بالا دارند توصیه نمی شود.

 

PLA:دارای سختی 85d

ABS:دارای سختی 80d 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 linkedln

gpluse

twitter

instagram

telegram