چاپ سه بعدی در خدمت جراحی ستون فقرات

برخی از جراحان چینی موفق به ساخت مهره مصنوعی با پرینتر سه بعدی شده اند، و آن را جایگزین مهره  ای سرطانی در ستون فقرات یک کودک ۱۲ ساله نمایند. این کودک یک غده بدخیم در مهره دوم گردنش داشت،مدیر بخش ارتوپدی بیمارستان دانشگاه پکن لیو ژونگ جون در اواخر ماه ژوئیه گذشته مهره مصنوعی  . . .

 

 پرینتر سه بعدی مهره گردن

 

برخی از جراحان چینی موفق به ساخت مهره مصنوعی با پرینتر سه بعدی شده اند، و آن را جایگزین مهره ای سرطانی در ستون فقرات یک کودک ۱۲ ساله نمایند. این کودک یک غده بدخیم در مهره دوم گردنش داشت،مدیر بخش ارتوپدی بیمارستان دانشگاه پکن لیو ژونگ جون در اواخر ماه ژوئیه گذشته مهره مصنوعی ساخته شده را جایگزین دومین مهره آسیب دیده گردن که مهره محوری خوانده می شود، در ستون فقرات این کودک کردند.

 

وی در مصاحبه ای در رابطه با ساختن این مهره مصنوعی با کمک فناوری چاپ سه بعدی و پرینتر سه بعدی می گوید: «چگونه می توان با فناوری چاپ سه بعدی مهره دوم گردن یا «اکسیس» ساخت؟ می توانیم با آزمونهای تصویرنگاری مثلا توموگرافی کامیپوتری، داده های مربوط به بدن بیمار را به دست بیاوریم و برای چاپ سه بعدی استفاده کنیم و به این ترتیب قطعه ای برای درون بدن بیمار بسازیم که دقیقا همان ساختار استخوان ها بیمار را دارد. این قطعه وقتی درون بدن بیمار کار گذاشته شود، کاملاً با ساختار آناتومی بدن بیمار تطابق دارد.»

 

دکتر لیو پس از جمع آوری کردن داده های پزشکی مربوط به بدن بیمار، آنها به شرکتی واقع در پکن فرستاده تا بعد از پردازش آنها مهره جدیدی را برای ستون فقرات این بیمار بسازند. به طور معمول به جای مهره دوم آسیب دیده در گردن بیمار، لوله توخالی ای از جنس تیتانیوم گذاشته می شد. اما با کمک از پرینتر سه بعدی می توان پروتزی را برای جاگذاری در بدن بیمار ساخت که کاملا با بدن بیمار تطابق داشته باشد و نیازهای خاص وی را برآورده کند.

 

پرینت سه بعدی مهره دوم گردن

 

همچنین ایشان درمورد کارگذاشتن مهره مصنوعی در ستون فقرات بیمار می گوید: «از نظر آناتومی شکل این مهره مصنوعی که با پرینتر سه بعدی ساخته شده، دقیقاً مانند مهره معمولی در ستون فقرات میباشد. پس کاملا در ستون فقرات جا خواهد شد و قسمتهای بالایی و پایینی ستون فقرات را به هم متصل خواهد نمود. به علاوه، این مهره مصنوعی میتواند سطح توده عرضی ای را که با مهره اول گردن انسان به نام اطلس در تماس است، افزایش دهد که امکان حفظ تعادل را در افرار به طرز قابل توجهی بیشتر می کند و به بیمار این امکان را می دهد که بتواند کمی بعد از عمل جراحی سرش را به راحتی حرکت دهد. ایمنی عمل جراحی نیز به این ترتیب بیشتر خواهد شد

 

اکنون این کودک ۱۲ ساله با استفاده کردن از یک سری ابزارهای محافظ برای تحمل وزن سرش، میتواند به راحتی حرکت کند و برای نابود کردن بقیه سلول های سرطانی تحت شیمی درمانی قرار دارد.

 

با امید به اینکه، این کودک با دوباره یافتن سلامتی کامل خود راه را برای ورود پرینتر های سه بعدی در عرصه پزشکی هموار کند.

 

 linkedln

gpluse

twitter

instagram

telegram